| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | F17723104000 |
| Description: | CAP FILM 10000PF 10% 1KVDC RAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | F1772-4000 |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 10000pF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.701" L x 0.248" W (17.80mm x 6.30mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 440V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.484" (12.30mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.43 | $1.40 | $1.37 |