| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | BFC247990039 |
| Description: | CAP FILM 1.8UF 5% 160VDC RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | MKP479 |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±5% |
| Capacitance | 1.8µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Pulse, DV/DT |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 100V |
| Voltage Rating - DC | 160V |
| Height - Seated (Max) | 1.024" (26.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.23 | $5.13 | $5.02 |