BFC246857224
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC246857224
Description: CAP FILM 0.22UF 10% 630VDC RAD
Series MKT468
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.22µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 250V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C