BFC238580122
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC238580122
Description: CAP FILM 1200PF 5% 2KVDC RADIAL
Series MKP385
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 1200pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C