BFC238374302
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC238374302
Description: CAP FILM 3000PF 5% 2.5KVDC RAD
Series MMKP383
Ratings -
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 3000pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 900V
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Height - Seated (Max) 0.610" (15.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C