BFC237954623
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC237954623
Description: CAP FILM 0.062UF 5% 400VDC RAD
Series MKP379
Ratings -
Features Long Life
Packaging Bulk
Tolerance ±5%
Capacitance 0.062µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C