BFC237546122
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC237546122
Description: CAP FILM 1200PF 5% 2KVDC RADIAL
Series KP/MKP 375
Ratings -
Features -
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Capacitance 1200pF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 600V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C