BFC237029224
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC237029224
Description: CAP FILM 0.22UF 5% 100VDC RADIAL
Series MKT370
Ratings AEC-Q200
Features Long Life
Packaging Tape & Reel (TR)
Tolerance ±5%
Capacitance 0.22µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive
Lead Spacing 0.200" (5.08mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Dielectric Material Polyester, Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C