| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | BFC233848006 |
| Description: | CAP FILM 0.068UF 20% 800VDC RAD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | MKP338 4 |
| Ratings | X2 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 0.068µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 800V |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.43 | $1.40 | $1.37 |