| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Film Capacitors |
| Data Sheet: | BFC233816223 |
| Description: | CAP FILM 0.022UF 1KVDC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Film Capacitors |
| Series | MKP338 1 |
| Ratings | X1 |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | - |
| Capacitance | 0.022µF |
| Part Status | Active |
| Termination | PC Pins |
| Applications | EMI, RFI Suppression |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 440V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Operating Temperature | -50°C ~ 105°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.58 | $1.55 | $1.52 |