BFC233617153
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC233617153
Description: CAP FILM 0.015UF 10% 630VDC RAD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series MKP336 1
Ratings X1
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.015µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 275V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C