| Manufacturers: | Vishay BC Components |
|---|---|
| Product Category: | Ceramic Capacitors |
| Data Sheet: | AY1392M61Y5UC63L0 |
| Description: | CAP CER 3900PF 760VAC Y5U RADIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vishay BC Components |
| Product Category | Ceramic Capacitors |
| Series | AY1 |
| Ratings | AEC-Q200, X1, Y1 |
| Features | Flame Retardant |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 3900pF |
| Part Status | Active |
| Applications | Safety, Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 760VAC |
| Size / Dimension | 0.610" Dia (15.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.728" (18.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | Y5U (E) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.81 | $0.79 | $0.78 |