AC10000001602JAB00
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: AC10000001602JAB00
Description: RES 16K OHM 10W 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series AC
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Packaging Tape & Box (TB)
Tolerance ±5%
Resistance 16 kOhms
Composition Wirewound
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.315" Dia x 1.732" L (8.00mm x 44.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient 100/ +180ppm/°C