| Manufacturers: | Vicor Corporation |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | V24B8M200BS |
| Description: | DC DC CONVERTER 8V 200W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vicor Corporation |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | MINI (200W) |
| Features | OVP, UVLO |
| Packaging | Bulk |
| Efficiency | 86.4% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 200W |
| Package / Case | 9-DIP Module |
| Base Part Number | V24B8M200 |
| Size / Dimension | 2.28" L x 2.20" W x 0.50" H (57.9mm x 55.9mm x 12.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 8V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Voltage - Input (Min) | 18V |
| Current - Output (Max) | 25A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |