| Manufacturers: | VersaLogic Corporation |
|---|---|
| Product Category: | Single Board Computers (SBCs) |
| Data Sheet: | VL-EPU-3312-EDP |
| Description: | RAVEN BOARD QUAD 1.91GHZ |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | VersaLogic Corporation |
| Product Category | Single Board Computers (SBCs) |
| USB | USB 2.0 (4), USB 3.0 (1) |
| Speed | 1.91GHz |
| Series | Raven |
| Ethernet | GbE |
| Form Factor | - |
| Part Status | Active |
| Cooling Type | Heat plate |
| Power (Watts) | 7.60W |
| Video Outputs | LVDS |
| Core Processor | Atom E3845 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Number of Cores | 4 |
| Size / Dimension | 3.74" x 3.74" (95mm x 95mm) |
| Digital I/O Lines | 8 |
| RS-232 (422, 485) | 4 |
| Storage Interface | SATA, eMMC, MicroSD, Mini PCIe |
| Expansion Site/Bus | - |
| Analog Input:Output | 8:0 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| RAM Capacity/Installed | 4GB/4GB |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1,267.01 | $1,241.67 | $1,216.84 |