| Manufacturers: | Varitronix |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric |
| Data Sheet: | VI-611-DP-FH-W |
| Description: | LCD 7SEG 6DIG 1" TRANSFLECT WIDE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Varitronix |
| Product Category | Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric |
| Series | VI-611 |
| Dot Size | - |
| Backlight | Without Backlight |
| Interface | - |
| Text Color | - |
| Part Status | Active |
| Display Mode | Transflective |
| Display Type | TN - Twisted Nematic |
| Viewing Area | 129.54mm L x 30.48mm W |
| Character Size | 25.40mm H x 12.70mm W |
| Display Format | 6 x 1 |
| Background Color | - |
| Character Format | 7-Segment |
| Voltage - Supply | - |
| Outline L x W x H | 137.16mm x 45.72mm x 2.80mm |
| Number of Characters | 6 |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $21.61 | $21.18 | $20.75 |