| Manufacturers: | United Chemi-Con |
|---|---|
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Data Sheet: | E36D451LLN222MDA5M |
| Description: | CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | United Chemi-Con |
| Product Category | Aluminum Electrolytic Capacitors |
| Series | U36D |
| Ratings | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200µF |
| Part Status | Active |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 1.125" (28.58mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can - Screw Terminals |
| Voltage - Rated | 450V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Size / Dimension | 2.500" Dia (63.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 4.125" (104.78mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 6.86A @ 120Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 9.604A @ 3kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 114.5mOhm @ 120Hz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $30.37 | $29.76 | $29.17 |