| Manufacturers: | Tripp Lite |
|---|---|
| Product Category: | Battery Chargers |
| Data Sheet: | U280-C02-S-QC3U |
| Description: | USB CAR CHARGER, QUICK CHARGE - |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Product Category | Battery Chargers |
| Type | USB Auto Adapter |
| Series | - |
| Features | LED Indicator |
| Approvals | CE, FCC, UL |
| Charge Time | - |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 30W |
| Mounting Type | Auto Socket |
| Number of Cells | 2 |
| Voltage - Input | 12V |
| Size / Dimension | 2.78" L x 1.48" W x 1.00" H (70.61mm x 37.59mm x 25.40mm) |
| Battery Cell Size | - |
| Battery Chemistry | Mobile Devices |
| Termination Style | USB A Receptacle (2) |
| Voltage - Nominal | 3.6 ~ 6.5V/6.5 ~ 9V/9 ~ 12V, 5V |
| Charge Current - Max | 3A/2A/1.5A, 2.4A |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $16.00 | $15.68 | $15.37 |