| Manufacturers: | Tripp Lite |
|---|---|
| Product Category: | DC to AC (Power) Inverters |
| Data Sheet: | PV200CUSB |
| Description: | INVERTER 200W 12VDC 2OUTLET |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Product Category | DC to AC (Power) Inverters |
| Size | 6.78" L x 3.94" W x 2.78" H (172.0mm x 100.0mm x 70.6mm) |
| Type | Inverter |
| Series | PowerVerter® |
| Features | USB Port(s) |
| AC Outlets | 2 |
| Part Status | Active |
| Region Utilized | North America |
| Voltage - Input | 12VDC |
| Voltage - Output | 120VAC |
| Remote Capability | No |
| Power - Output Surge | 400W |
| Connector - AC Output | NEMA 5-15R (2) |
| Connector - Voltage Input | Cigarette Lighter Plug |
| Power - Output Continuous | 200W |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $60.10 | $58.90 | $57.72 |