| Manufacturers: | Tripp Lite |
|---|---|
| Product Category: | DC to AC (Power) Inverters |
| Data Sheet: | APSX4048SW |
| Description: | 48V INVERTER CHARGER ATS SINE WA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Tripp Lite |
| Product Category | DC to AC (Power) Inverters |
| Size | 22.50" L x 7.25" W x 9.00" H (571.5mm x 184.2mm x 228.6mm) |
| Type | Inverter, UPS |
| Series | APSX |
| Weight | 57 lbs (25.9 kg) |
| Features | Auto Power Transfer for UPS Mode, Battery Charger |
| AC Outlets | Hardwire |
| Part Status | Active |
| Region Utilized | International |
| Voltage - Input | 48VDC, 230VAC |
| Voltage - Output | 230VAC |
| Remote Capability | Yes |
| Power - Output Surge | 8kW |
| Connector - AC Output | None (Hardwire) |
| Connector - Voltage Input | Terminals, Junction Box |
| Power - Output Continuous | 4kW |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2,909.71 | $2,851.52 | $2,794.49 |