WSU180-2000-R13
Manufacturers: Triad Magnetics
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters
Data Sheet: WSU180-2000-R13
Description: 100-240V WALL PLUG-IN PWR SUPPLY
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Triad Magnetics
Form Wall Mount (Class II)
Series WSU
Weight -
Approvals cETLus
Efficiency Level VI
Input Type Fixed Blade
Cord Length 60" (1.52m)
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Polarization Negative Center
Power (Watts) 36W
Input Connector NEMA 1-15P
Region Utilized North America
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Size / Dimension 3.31" L x 2.09" W x 1.22" H (84.0mm x 53.0mm x 31.0mm)
Voltage - Output 18V
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Current - Output (Max) 2A
No Load Power Consumption 100mW (Max)