| Manufacturers: | Triad Magnetics |
|---|---|
| Product Category: | LED Drivers |
| Data Sheet: | TLD1040-24 |
| Description: | LED DRIVER CV AC/DC 24V 1.67A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Product Category | LED Drivers |
| Type | Constant Voltage |
| Series | TLD1040 |
| Weight | 0.485 lb (219.99 g) |
| Dimming | - |
| Ratings | IP66, NEMA 4 |
| Features | OCP, OVP, SCP |
| Topology | AC DC Converter |
| Approvals | CE, cULus |
| Efficiency | 84% |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 40W |
| Size / Dimension | 3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm) |
| Voltage - Output | 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Termination Style | Wire Leads |
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C |
| Voltage - Input (Max) | 304VAC |
| Voltage - Input (Min) | 100VAC |
| Current - Output (Max) | 1.67A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $44.43 | $43.54 | $42.67 |