| Manufacturers: | Triad Magnetics |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | AX02-301R0 |
| Description: | FIXED IND 1UH 23A 1.7 MOHM SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | AX02 |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 2-SMD, J-Lead |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.524" L x 0.591" W (13.30mm x 15.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 1.7mOhm Max |
| Current - Saturation | 34A |
| Current Rating (Amps) | 23A |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | SMD |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 100kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.09 | $1.07 | $1.05 |