| Manufacturers: | Triad Magnetics |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | AWSP150-12 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 12V 150W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | AWSP150 |
| Features | Adjustable Output, Universal Input |
| Approvals | TUV, UR |
| Efficiency | 80% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 150W |
| Voltage - Input | 88 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 7.83" L x 3.86" W x 1.97" H (199.0mm x 98.0mm x 50.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | No |
| Operating Temperature | -10°C ~ 60°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 12.5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $59.73 | $58.54 | $57.36 |