| Manufacturers: | Triad Magnetics |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | ABU125-540 |
| Description: | AC/DC CONVERTER 54V 87W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Triad Magnetics |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Open Frame |
| Series | ABU125 |
| Features | Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input |
| Approvals | CB, CE, TUV, UL |
| Efficiency | 88% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 87W |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 5.00" L x 3.00" W x 1.05" H (127.0mm x 76.2mm x 26.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 54V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 1.6A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $45.35 | $44.44 | $43.55 |