L6R90DM-480-C8
Manufacturers: Tri-Mag, LLC
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters
Data Sheet: L6R90DM-480-C8
Description: AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Tri-Mag, LLC
Form Desktop (Class II)
Series Tri-Mag®, L6R90DM (90W)
Approvals -
Efficiency Level VI
Input Type Cord (Sold Separately)
Cord Length 59" (1.50m)
Part Status Active
Applications Medical
Polarization -
Power (Watts) 90W
Input Connector IEC 320-C8
Region Utilized International
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Size / Dimension 5.94" L x 2.52" W x 1.38" H (150.9mm x 64.0mm x 35.1mm)
Voltage - Output 48V
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Current - Output (Max) 1.88A
No Load Power Consumption 150mW (Max)