| Manufacturers: | Toshiba Semiconductor and Storage |
|---|---|
| Product Category: | Magnetic Sensors - Switches (Solid State) |
| Data Sheet: | TCS40DPR,LF |
| Description: | MAGNETIC SWITCH OMNIPOLAR SOT23F |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category | Magnetic Sensors - Switches (Solid State) |
| Series | TCS |
| Features | - |
| Function | Omnipolar Switch |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Technology | Hall Effect |
| Output Type | Push-Pull |
| Part Status | Active |
| Polarization | Either |
| Sensing Range | ±4.4mT Trip, ±0.9mT Release |
| Package / Case | SOT-23-3 Flat Leads |
| Test Condition | 25°C |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 5mA |
| Current - Supply (Max) | 1.6mA (Typ) |
| Supplier Device Package | SOT-23F |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |