| Manufacturers: | Toshiba Semiconductor and Storage |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Data Sheet: | TCR2LN31,LF |
| Description: | 200MA LDO VOUT=3.1V DROPOUT=200M |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| PSRR | - |
| Series | TCR2LN |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Output Type | Fixed |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 4-XFDFN Exposed Pad |
| Control Features | Enable |
| Current - Output | 200mA |
| Protection Features | Over Current |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage Dropout (Max) | 0.28V @ 150mA |
| Voltage - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 4-SDFN (0.8x0.8) |
| Current - Quiescent (Iq) | 2µA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.1V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |