| Manufacturers: | Toshiba Semiconductor and Storage |
|---|---|
| Product Category: | Logic - Flip Flops |
| Data Sheet: | TC4013BP(N,F) |
| Description: | IC FF D-TYPE DUAL 1BIT 14DIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category | Logic - Flip Flops |
| Type | D-Type |
| Series | - |
| Function | Reset |
| Packaging | Tube |
| Output Type | Differential |
| Part Status | Active |
| Trigger Type | Positive Edge |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Clock Frequency | 20MHz |
| Voltage - Supply | 3V ~ 18V |
| Input Capacitance | 5pF |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Quiescent (Iq) | 120µA |
| Current - Output High, Low | 3.4mA, 3.4mA |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL | 90ns @ 15V, 50pF |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.60 | $0.59 | $0.58 |