| Manufacturers: | Toshiba Semiconductor and Storage |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Data Sheet: | TBD62089APG |
| Description: | TRANSISTOR ARRAY INTERFACE DRIVE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category | PMIC - Power Distribution Switches, Load Drivers |
| Series | - |
| Features | - |
| Interface | - |
| Packaging | Tube |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Part Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Rds On (Typ) | 1.6Ohm |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Voltage - Load | 50V (Max) |
| Fault Protection | - |
| Number of Outputs | 8 |
| Output Configuration | Low Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Supplier Device Package | 20-DIP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3V ~ 5.5V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.35 | $1.32 | $1.30 |