| Manufacturers: | Toshiba Semiconductor and Storage |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | SSM6N16FUTE85LF |
| Description: | MOSFET 2N-CH 20V 0.1A US6 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | - |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| Packaging | Digi-Reel® |
| FET Feature | Standard |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 200mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.1V @ 100µA |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 3Ohm @ 10mA, 4V |
| Supplier Device Package | US6 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 9.3pF @ 3V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 100mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |