| Manufacturers: | Toshiba Semiconductor and Storage |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors) |
| Data Sheet: | 1SV229TPH3F |
| Description: | DIODE VARACTOR 15V USC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba Semiconductor and Storage |
| Product Category | Diodes - Variable Capacitance (Varicaps, Varactors) |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Q @ Vr, F | - |
| Diode Type | Single |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 |
| Base Part Number | 1SV229 |
| Capacitance Ratio | 2.5 |
| Capacitance @ Vr, F | 6.5pF @ 10V, 1MHz |
| Operating Temperature | 125°C (TJ) |
| Supplier Device Package | USC |
| Capacitance Ratio Condition | C2/C10 |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 15V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |