| Manufacturers: | Torex Semiconductor Ltd. |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | XDL602B33362-Q |
| Description: | HISAT-COT CONTROL 1.5A INDUCTOR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Torex Semiconductor Ltd. |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | Automotive, AEC-Q100, XDL602 |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Efficiency | 93% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 11-PowerLFDFN Module |
| Size / Dimension | 0.14" L x 0.10" W x 0.06" H (3.6mm x 2.5mm x 1.6mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Input (Max) | 5.5V |
| Voltage - Input (Min) | 2.5V |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| Supplier Device Package | DFN3625-11A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.33 | $1.30 | $1.28 |