| Manufacturers: | Thomas Research Products |
|---|---|
| Product Category: | LED Drivers |
| Data Sheet: | TRV-075S042ST |
| Description: | LED DRIVER CV AC/DC 42V 1.79A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Thomas Research Products |
| Product Category | LED Drivers |
| Type | Constant Voltage |
| Series | TRV-075 (75W) |
| Weight | - |
| Dimming | - |
| Ratings | IP67 |
| Features | OCP, OTP, OVP, SCP |
| Topology | AC DC Converter |
| Approvals | CE, cURus |
| Efficiency | 92% |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 75W |
| Size / Dimension | 7.24" L x 2.66" W x 1.44" H (184.0mm x 67.5mm x 36.5mm) |
| Voltage - Output | 42V |
| Number of Outputs | 1 |
| Termination Style | Wire Leads |
| Operating Temperature | -35°C ~ 70°C |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC |
| Voltage - Input (Min) | 90VAC |
| Current - Output (Max) | 1.79A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |