| Manufacturers: | Thomas Research Products |
|---|---|
| Product Category: | LED Drivers |
| Data Sheet: | LED96W-024-C4000-LT |
| Description: | LED DRIVER CC AC/DC 14-24V 4A |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Thomas Research Products |
| Product Category | LED Drivers |
| Type | Constant Current |
| Series | LED-96W-LT |
| Weight | 0.687 lb (311.62 g) |
| Dimming | ELV, Triac |
| Ratings | IP66, NEMA 4 |
| Features | OCP, OVP, SCP |
| Topology | AC DC Converter |
| Approvals | CE, cURus |
| Efficiency | 89% |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 96W |
| Size / Dimension | 6.34" L x 2.40" W x 1.50" H (161.0mm x 61.0mm x 38.0mm) |
| Voltage - Output | 14 ~ 24V |
| Number of Outputs | 1 |
| Termination Style | Wire Leads |
| Operating Temperature | - |
| Voltage - Input (Max) | 305VAC |
| Voltage - Input (Min) | 100VAC |
| Current - Output (Max) | 4A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $102.65 | $100.60 | $98.59 |