| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Battery Chargers |
| Data Sheet: | UCC3956N |
| Description: | IC L-I BATT CHARGER CONTR 20-DIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Battery Chargers |
| Series | - |
| Interface | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Number of Cells | - |
| Base Part Number | UCC3956 |
| Fault Protection | - |
| Battery Chemistry | Lithium-Ion |
| Current - Charging | Constant - Programmable |
| Battery Pack Voltage | 4.1V |
| Charge Current - Max | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Programmable Features | - |
| Voltage - Supply (Max) | 18V |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |