| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | UCC39421PWTR |
| Description: | IC REG CTRLR MULT TOP 16TSSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Clock Sync | Yes |
| Output Type | Transistor Driver |
| Part Status | Not For New Designs |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Base Part Number | UCC39421 |
| Control Features | Enable, Frequency Control, Low Battery, Reset |
| Duty Cycle (Max) | 88% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 150kHz ~ 1.2MHz |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.8V ~ 8V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.36 | $4.27 | $4.19 |