| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | UCC3884D |
| Description: | IC REG CTRLR MULT TOP 16SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Topology | Buck, Boost, Flyback, Forward Converter |
| Packaging | Tube |
| Clock Sync | Yes |
| Output Type | Transistor Driver |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number | UCC3884 |
| Control Features | Enable |
| Duty Cycle (Max) | 78% |
| Number of Outputs | 1 |
| Serial Interfaces | - |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | No |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.3V ~ 15V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $3.95 | $3.87 | $3.79 |