| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | TPSM84209RKHR |
| Description: | PWR MGMT SWITCHING REGULATOR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | TPS |
| Features | Adjustable Output, Remote On/Off |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Efficiency | 91.7% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 9-PowerQFN |
| Control Features | Enable, Active High |
| Size / Dimension | 0.18" L x 0.16" W x 0.08" H (4.5mm x 4.0mm x 2.1mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 1.2 ~ 6V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (With Derating) |
| Voltage - Input (Max) | 28V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Current - Output (Max) | 2.5A |
| Supplier Device Package | 9-QFN-FCMOD (4.5x4) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |