| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | TPS826951SIPT |
| Description: | DC DC CONVERTER 2.5V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Series | MicroSip™ |
| Features | OCP, OTP, SCP, UVLO |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Efficiency | 95% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SMD Module |
| Size / Dimension | 0.12" L x 0.09" W x 0.04" H (3.0mm x 2.4mm x 1.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 2.5V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Input (Max) | 4.8V |
| Voltage - Input (Min) | 2.3V |
| Current - Output (Max) | 800mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.87 | $1.83 | $1.80 |