TPS799285YZUR
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: TPS799285YZUR
Description: IC REG LINEAR 2.85V 200MA 5DSBGA
Manufacturer Texas Instruments
PSRR 70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 5-UFBGA, DSBGA
Base Part Number TPS799285
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage Dropout (Max) 0.18V @ 200mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 5-DSBGA (1x1.37)
Current - Quiescent (Iq) 60µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.85V