TPS728330185DRVT
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: TPS728330185DRVT
Description: IC REG LIN 3.3V/1.85V 200MA 6SON
Manufacturer Texas Instruments
PSRR 65dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Base Part Number TPS728330185
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 6.5V
Voltage Dropout (Max) 0.4V @ 200mA
Current - Supply (Max) 120µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-SON (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 80µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V, 1.85V