TPS56300PWPR
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear + Switching
Data Sheet: TPS56300PWPR
Description: IC REG DL BUCK/LNR SYNC 28HTSSOP
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series -
Topology Step-Down (Buck) Synchronous (1), Linear (LDO) (1)
Packaging Tape & Reel (TR)
Part Status Not For New Designs
w/Sequencer Yes
w/LED Driver No
w/Supervisor No
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number TPS56300
Voltage - Supply 2.8V ~ 5.5V
Number of Outputs 2
Frequency - Switching 300kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package 28-HTSSOP
Voltage/Current - Output 1 Controller
Voltage/Current - Output 2 Programmable, 2A