| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Data Sheet: | TPS53313RGET |
| Description: | IC REG BUCK ADJUSTABLE 6A 24VQFN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators |
| Series | SmoothPWM™ |
| Function | Step-Down |
| Topology | Buck |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Output Type | Adjustable |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Base Part Number | TPS53313 |
| Current - Output | 6A |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 250kHz ~ 1.5MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Max) | 11.2V |
| Supplier Device Package | 24-VQFN (4x4) |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.35 | $6.22 | $6.10 |