TPS40057PWPG4
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers
Data Sheet: TPS40057PWPG4
Topology Buck
Packaging Tube
Clock Sync Yes
Output Type Transistor Driver
Part Status Active
Output Phases 1
Package / Case 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Base Part Number TPS40057
Control Features Current Limit, Enable, Frequency Control, Soft Start
Duty Cycle (Max) 94%
Output Configuration Positive
Frequency - Switching Up to 1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier Yes
Supplier Device Package 16-HTSSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 8V ~ 40V