| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Supervisors |
| Data Sheet: | TLC7701QP |
| Description: | IC 1.1V SUPPLY MONITOR 8-DIP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Supervisors |
| Type | Simple Reset/Power-On Reset |
| Reset | Active High/Active Low |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Reset Timeout | 1.1ms Minimum |
| Package / Case | 8-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Base Part Number | TLC7701 |
| Voltage - Threshold | 1.1V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-PDIP |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.76 | $1.72 | $1.69 |