| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Data Sheet: | TL441MNSREP |
| Description: | IC OPAMP LOGARITHMIC 1 CIRC 16SO |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Series | - |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Slew Rate | - |
| Output Type | - |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Amplifier Type | Logarithmic |
| Package / Case | 16-SOIC (0.209", 5.30mm Width) |
| Base Part Number | TL441 |
| Current - Supply | 18.5mA |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | 16-SO |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |