TL4050C50QDBZRQ1
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Reference
Data Sheet: TL4050C50QDBZRQ1
Description: IC VREF SHUNT 5V SOT23-3
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series Automotive, AEC-Q100
Packaging Digi-Reel®
Tolerance ±0.5%
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Reference Type Shunt
Voltage - Input -
Base Part Number TL4050C50
Current - Output 15mA
Current - Supply -
Current - Cathode 90µA
Noise - 0.1Hz to 10Hz -
Noise - 10Hz to 10kHz 93µVrms
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package SOT-23-3
Temperature Coefficient 50ppm/°C
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V