| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Data Sheet: | TL1464IPT |
| Description: | IC REG CTRLR 48LQFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Controllers |
| Series | - |
| Function | - |
| Topology | - |
| Packaging | Tray |
| Clock Sync | No |
| Output Type | - |
| Part Status | Active |
| Output Phases | 1 |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Base Part Number | TL1464 |
| Control Features | Dead Time Control, Frequency Control |
| Duty Cycle (Max) | 100% |
| Number of Outputs | 4 |
| Serial Interfaces | - |
| Output Configuration | - |
| Frequency - Switching | 50kHz ~ 2MHz |
| Operating Temperature | -20°C ~ 75°C (TA) |
| Synchronous Rectifier | - |
| Supplier Device Package | 48-LQFP (7x7) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 3.1V ~ 12V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.26 | $4.17 | $4.09 |