SN74F163AD
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: Logic - Counters, Dividers
Data Sheet: SN74F163AD
Description: IC COUNTER 4BIT BIN SYNC 16-SOIC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Reset Synchronous
Series 74F
Timing Synchronous
Direction Up
Packaging Tube
Count Rate 100MHz
Logic Type Binary Counter
Part Status Active
Trigger Type Positive Edge
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number 74F163
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Number of Elements 1
Operating Temperature 0°C ~ 70°C